Jak zresetować hasło do panelu WordPress – 2 najszybsze sposoby

WordPress 3 października 2018

WordPress podobnie jak większość miejsc, w których możemy się zalogować udostępnił nam możliwość przypomnienia hasła za pomocą maila. Ale co w przypadku gdy z jakiegoś dziwnego powodu nie mamy dostępu do skrzynki pocztowej lub otrzymaliśmy stronę od klienta, do której ten nie zna hasła? W tej drugiej sytuacji przecież słabo będzie pisać do niego, aby przeszedł z nami przez proces przypominania tego hasła.

Oczywiście to tylko przykłady sytuacji, w których możemy uporać się z tym lepiej. Dlatego w tym artykule chcę pokazać Ci 2 sposoby, które pozwalają odzyskać (a konkretnie zresetować) hasło do naszego konta w WordPressie.

Pierwszy wymaga znajomości nazwy naszego użytkownika oraz dostępu do konta FTP, do drugiego z kolei potrzebujemy danych logowania do naszej bazy danych.

Jak odzyskać hasło przez konto FTP?

Może od razu przejdźmy do konkretnych kroków:

 1. Na początku zalogujmy się do swojego konta FTP i przejdźmy do plików naszej strony. Gdy już tam się znajdziemy spójrzmy na wp-content --> themes --> nazwa_aktualnie_używanego_motywu. Po wejściu w te ostatnie poszukajmy pliku functions.php.
 2. Skopiujmy go na nasz komputer I otwórzmy w dowolnym edytorze kodu. Zaraz na początku za tagiem otwierającym <?php wklejmy taką oto linię kodu:
  wp_set_password( 'haslo', 'nazwa_uzytkownika' );
  Linia ta pozwala nam zalogować się na wpisanego w niej użytkownika za pomocą hasła, które również podaliśmy. Oczywiście w miejscu nazwa_uzytkownika ma znaleźć się nazwa usera, do którego dostęp chcemy odzyskać.
 1. Po wszystkim przenieśmy nasz plik z powrotem do folderu z motywem i spójrzmy na ekran logowania do WordPressa. Tam wpiszmy zdefiniowane wcześniej dane:
Panel logowania do WordPressa
 1. Mam nadzieję, że podobnie jak ja masz teraz przed oczami działający panel. Jeśli tak, to znów wejdźmy do pliku functions.php edytowanego w punkcie drugim, wykasujmy z niego linię resetującą hasło i oczywiście wgrajmy poprawiony plik od razu na serwer.
 2. Po wszystkim możemy już wejść do zakładki Użytkownicy w panelu WordPressa i tam zmienić hasło dla naszego użytkownika na takie jakie nam się żywnie podoba.

A co w przypadku gdy nie znamy nazwy naszego użytkownika, ale za to mamy dostęp do bazy danych? To znaczy, że jesteśmy w dobrej sytuacji. 🙂

Jest też drugi sposób - phpMyAdmin oraz nasza baza danych

Może znów nie przedłużajmy i od razu przejdźmy do działania:

 1. Przechodzimy pod adres gdzie znajduje się nasz phpmyadmin, często jest to po prostu coś w rodzaju http://domena.pl/phpmyadmin. Tam logujemy się do panelu zarządzania bazami danych i naszym oczom ukazuje się obraz w tym rodzaju:
  Panel phpMyAdmin
  W moim przypadku jest to phpmyadmin dość stary, Wasz może wyglądać troszkę inaczej, ale wszystkie elementy zawsze będą w tej samej pozycji, co u mnie.
 1. Po lewej stronie widzimy kilka baz danych. Wejdźmy w należącą do naszej witryny i wśród tabel, które nam się wyświetlą wyszukajmy jednej z końcówką users. W moim przypadku będzie to wp_users (widoczne poniżej jako ostatnie):
Lista tabel w bazie danych
 1. Po wejściu w naszą tabelę pojawiają się wszyscy użytkownicy, akurat u mnie jest tylko jeden.
  Lista użytkowników WordPres
  Oczywiście admin, najbezpieczniej na świecie :v. Ale to nieistotne, nas interesuje kolumna user_pass, w której widzimy jakiś bardzo dziwny ciąg znaków.
 1. Po kliknięciu w edit wpisujemy nasze nowe hasło, ale właśnie - WordPress koduje hasła użytkowników w formacie MD5 (dlatego nasze hasło wygląda dość skomplikowanie). Wejdźmy na jedną ze stron pozwalających na zamianę zwykłego tekstu na kod MD5, wpiszmy nasze wymarzone hasło i kliknijmy Generate. W tym przypadku naszym oczom ukaże się coś w tym rodzaju:
Wynik generatora MD5
 1. Skopiujmy naszego "Hasha" i wróćmy do panelu zarządzania bazą danych. Wklejmy go w te oto miejsce:
  Widok edycji hasła w bazie danych
  Po wszystkim kliknijmy Go w prawym dolnym rogu.
 1. I to w sumie tyle. W tej chwili możemy wrócić już do ekranu logowania, wpisać nowe hasło i po tym oczywiście dostać się do panelu naszej witryny.

Podsumowanie.

Mam nadzieję, że gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to opisane wyżej sposoby okażą się przydatne i już nigdy więcej dostanie się do panelu WordPressa nie będzie stanowiło dla Ciebie przeszkody.

Ciekawi mnie, który sposób jest dla Ciebie przyjemniejszy, będzie super jeśli podzielisz się tym w komentarzu. 🙂 Oczywiście jeśli masz jakiekolwiek pytania lub sugestie, to również daj znać!

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?