Wtyczki do Visual Studio Code – instalacja oraz 10 świetnych przykładów

Narzędzia 8 maja 2018

Prawie rok temu powstał wpis, w którym wymieniałem 7 wtyczek do edytora Sublime Text 3. Od tego czasu sporo się zmieniło, między innymi aplikacja, z której korzystam, bo już jakiś czas temu przesiadłem się na zyskujący najwięcej popularności twór Microsofu - Visual Studio Code.

Dlatego w tym wpisie chciałbym przekazać Ci 10 bardzo przydatnych dodatków, które umilają mi codzienną pracę z tym oprogramowaniem oraz sprawiają, że staje się bardziej efektywna. Zapraszam do lektury. 🙂

Może na początku powiedzmy sobie jak w ogóle instalować dodatki:

W przypadku tego edytora jest znacznie prościej niż to miało miejsce w Sublime'ie. Wystarczy, że klikniemy na ostatnią ikonę na bocznym pasku i po wysunięciu się panelu wpiszemy nazwę konkretnego dodatku.

Gdy znajdziemy pożądaną wtyczkę klikamy Install, po czym zostaje ona zainstalowana. Jedyne co nam pozostaje, to ponowne załadowanie edytora.

Cały proces możesz zobaczyć na poniższym GIFie:

Może na początku powiedzmy sobie jak w ogóle instalować dodatki

I to w sumie tyle, przejdźmy może do ciekawszej części czyli konkretnych dodatków. 🙂

1. HTML Boilerplate

HTML Boilerplate

Jak widać, mamy do czynienia z bardzo prostą wtyczką, która pozwala nam na dodanie zestawu podstawowych tagów HTML do obecnie edytowanego pliku od razu po wpisaniu frazy html oraz wybraniu opcji html-boilerplate.

2. Minify

Minify

Świetny plugin umożliwiający nam minifikację plików HTML, CSS oraz JavaScript. Po pojawieniu się konsoli (Ctr/Cmd + Shift + P) wpisujemy >minify i klikamy enter. Otrzymujemy nowy plik z końcówką .min, umieszczony w tym samym katalogu, co nasz oryginał.

3. Ftp-kr

Ftp-kr

Bardzo dobry dodatek pozwalający nam na łatwą integrację z serwerem FTP. Oczywiście po odpowiedniej konfiguracji przedstawionej w załączonym GIFie. 🙂

4. Vscode-faker

Vscode-faker

Kolejny świetny plugin, który tym razem pozwala nam na szybkie dodawanie przykładowej zawartości do naszych stron internetowych. Zaczynając od standardowego tekstu lorem ipsum, przez zdjęcia, a kończąc na adresach oraz wielu, wielu innych.

5. CSS Peek

CSS Peek

Swego czasu zdarzyło mi się korzystać z edytora o nazwie Brackets, który miał bardzo ciekawą funkcję, a mianowicie bardzo szybki dostęp do styli CSS konkretnego selektora. Na szczęście w VS Code możemy korzystać z czegoś zbliżonego dzięki omawianemu dodatkowi.

Po instalacji CSS Peek, wystarczy, że przyciśniemy Control (lub Cmd w przypadku Maców) i najedziemy kursorem na konkretny element HTML, a pokażą się jego style. Z kolei po kliknięciu zostajemy przeniesieni do pliku CSS (tak jak to z resztą zostało pokazane na załączonym GIFie).

6. Open in browser

Open in browser

Dość prosta wtyczka pozwalająca nam na bardzo szybkie otwieranie aktualnie edytowanego pliku w przeglądarce. W zależności od konkretnej opcji witryna uruchomi się w domyślnej lub wybranej przez nas przeglądarce.

7. Prettier - Code formatter

Bardzo potężny a jednocześnie niezwykle prosty w obsłudze dodatek, który za pomocą jednego polecenia lub nawet skrótu klawiszowego (Shift + Alt + F) pozwala nam na bardzo ładne formatowanie kodu HTML, CSS, JavaScript oraz TypeScript.

8. Live Server

Live Server

Dla osób, które nie chcą korzystać z Gulpa przydatnym może okazać się Live Server, który w bardzo prosty sposób pozwala nam na edytowanie plików bez odświeżania przeglądarki.

9. Trailing Spaces

Trailing Spaces

Bardzo przyjemne narzędzie, które podświetla nam niepotrzebne spacje w kodzie oraz pozwala na ich łatwą eliminację.

10. Atom One Dark Theme

Ostatnia pozycja to niestandardowy dodatek, a dokładnie motyw. Wg mnie najładniejsza nakładka na nasz edytor, sprawiająca, że ten przypomina edytor Atom. Swoją drogą wszystkie media widoczne w tym artykule zostały przygotowane właśnie na tym motywie. 🙂

Podsumowanie

Tak oto doszliśmy do końca naszego zestawienia. Mam nadzieję, że któreś z wymienionych dodatków okażą się dla Ciebie przydatne i umilą codzienną pracę!

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?