10 gier, które poprawią Twoje umiejętności w zakresie CSSa oraz JavaScriptu

Kodowania możemy uczyć się na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to kursy, książki i przede wszystkim własne projekty, ale dziś chciałbym pomówić o czymś innym, czego można nie doceniać. Chodzi o gry, które możemy przechodzić za pomocą linii kodu wpisywanych z klawiatury i podczas tego uczyć się samego programowania!

W tym artykule przedstawiam Ci 10 przykładów związanych z tworzeniem stron internetowych. 5 z nich uczy CSSa, a kolejne JavaScriptu. Zapraszam do lektury!

Gry, z których nauczysz się CSSa

Numer 1: Flexbox Defense

Flexbox Defense

Gdy byłem młodszy uwielbiałem gdy z gatunku tower defence, dlatego Flexboxa uczyłem się właśnie w ten sposób.

Stworzył ją Channing Allen i podzielona została na 12 etapów, w których uczymy się właściwości CSSa i oczywiście nie pozwalamy przejść dalej przeciwnikom.

Numer 2: Grid Garden

Grid Garden

Kolejna propozycja związana jest ze sposobem pozycjonowania elementów, który ostatnio zyskał bardzo dużą popularność, a mowa tu o CSS Grid.

W tym przypadku do przejścia mamy aż 28 etapów, które pozwolą nam solidnie przepracować ten temat.

Numer 3: Flexbox Froggy

Flexbox Froggy

Kolejna gra związana z Flexboxem i dodatkowo stworzona przez tego samego autora, co numer 2. Do dyspozycji mamy 24 poziomy, które przechodzimy przesuwając żaby na liście lilii wodnych za pomocą właściwości oferowanych nam przez arkusze stylów.

Numer 4: CSS Diner

CSS Diner

Bardzo ciekawa gra, podzielona na 32 części, w której uczymy się używania selektorów w CSSie, jednocześnie tworząc posiłek.

Numer 5: Hex Invaders

Hex Invaders

Ostatnia pozycja nie jest bezpośrednio związana z CSSem. Naszym zadaniem jest zniszczenie jednego z trzech kosmitów (wydaje mi się, że tak wyglądają ?).

Skąd możemy wiedzieć, którego atakować? Na górze ekranu widzimy kod szesnastkowy odpowiadający barwie przeciwnika, w którego musimy celować.

Interesujesz się front-endem lub programowaniem ogólnie?

Gry, z których nauczysz się JavaScriptu

Numer 1: CodinGame

Hex Invaders

Pierwszą propozycję stanowi naprawdę pokaźny zbiór gier pozwalających nam na naukę wszystkich najpopularniejszych języków programowania, w tym oczywiście JavaScriptu.

Numer 2: CodeCombat

CodeCombat

Chyba najpopularniejsza gra do nauki programowania. Wszystko sprowadza się do RPGa, którego oczywiście przechodzimy pisząc coraz to nowe linie kodu.

Podobnie jak jej poprzednik pozwala nam wybrać jeden z wielu popularnych języków programowania.

Numer 3: Elevator Saga

Elevator Saga

W kolejnym przykładzie tworzymy optymalny algorytm, który przejmie sterowanie nad windą i pozwoli jak najszybciej dostać się poszczególnym osobom do ich celu.

Numer 4: Screeps

Screeps

Ciekawe połączenie gatunków takich jak MMO oraz Sandbox i oczywiście kodu JavaScript, pozwalającego nam sterować kolonią, która to zajmie się eksploracją świata oraz walką z przeciwnikami.

Numer 5: Empire of Code

Empire of Code

Już ostatnia gra pozwala nam na naukę JavaScriptu oraz Pythona. Jest to strategia, w której tworzymy i rozwijamy własną cywilizację na obcej planecie, oczywiście wszystko za pomocą kodu.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć nauka programowania nie musi skupiać się tylko na standardowych kursach, książkach i "klasycznych" źródłach wiedzy. W momencie gdy te metody okażą się nużące możemy sięgnąć do jednej z wymienionych gier, która na pewno urozmaici nasz proces zdobywania wiedzy!

Mogą Cię zainteresować:

Chętnie zaproponuję Ci coś jeszcze

Czy chcesz dodać coś od siebie?