Jak zresetować hasło do panelu WordPress – 2 najszybsze sposoby

WordPress podobnie jak większość miejsc, w których możemy się zalogować udostępnił nam możliwość przypomnienia hasła za pomocą maila. Ale co w przypadku gdy z jakiegoś dziwnego powodu nie mamy dostępu do skrzynki pocztowej lub otrzymaliśmy stronę od klienta, do której ten nie zna hasła? W tej drugiej sytuacji przecież słabo będzie pisać do niego, aby przeszedł z nami przez proces przypominania tego hasła.

Oczywiście to tylko przykłady sytuacji, w których możemy uporać się z tym lepiej. Dlatego w tym artykule chcę pokazać Ci 2 sposoby, które pozwalają odzyskać (a konkretnie zresetować) hasło do naszego konta w WordPressie.

Pierwszy wymaga znajomości nazwy naszego użytkownika oraz dostępu do konta FTP, do drugiego z kolei potrzebujemy danych logowania do naszej bazy danych.

Jak odzyskać hasło przez konto FTP?

Na początku zalogujmy się do swojego konta FTP i przejdźmy do plików naszej strony. Gdy już tam się znajdziemy spójrzmy na wp-content --> themes --> nazwa_aktualnie_używanego_motywu. Po wejściu w te ostatnie poszukajmy pliku functions.php.

Skopiujmy go na nasz komputer I otwórzmy w dowolnym edytorze kodu. Zaraz na początku za tagiem otwierającym <?php wklejmy taką oto linię kodu:

wp_set_password( 'haslo', 'nazwa_uzytkownika' );

Linia ta pozwala nam zalogować się na wpisanego w niej użytkownika za pomocą hasła, które również podaliśmy. Oczywiście w miejscu nazwa_uzytkownika ma znaleźć się nazwa usera, do którego dostęp chcemy odzyskać.

Po wszystkim przenieśmy nasz plik z powrotem do folderu z motywem i spójrzmy na ekran logowania do WordPressa. Tam wpiszmy zdefiniowane wcześniej dane:

Ekran logowania do WordPressa (do wpisania mamy nazwę użytkownika i hasło)

Mam nadzieję, że podobnie jak ja masz teraz przed oczami działający panel. Jeśli tak, to znów wejdźmy do pliku functions.php edytowanego w punkcie drugim*,* wykasujmy z niego linię resetującą hasło i oczywiście wgrajmy poprawiony plik od razu na serwer.

Po wszystkim możemy już wejść do zakładki "Użytkownicy" w panelu WordPressa i tam zmienić hasło dla naszego użytkownika na takie jakie nam się żywnie podoba.

A co w przypadku gdy nie znamy nazwy naszego użytkownika, ale za to mamy dostęp do bazy danych? To znaczy, że jesteśmy w dobrej sytuacji!

Jest też drugi sposób - phpMyAdmin oraz nasza baza danych

Może znów nie przedłużajmy i od razu przejdźmy do działania:

Przechodzimy pod adres gdzie znajduje się nasz phpmyadmin, często jest to po prostu coś w rodzaju https://adres-serwera/phpmyadmin. Tam logujemy się do panelu zarządzania bazami danych i naszym oczom ukazuje się obraz tego typu:

Widok phpMyAdmin

W moim przypadku jest to phpmyadmin dość stary, Wasz może wyglądać troszkę inaczej, ale wszystkie elementy zawsze będą w tej samej pozycji, co u mnie.

Po lewej stronie widzimy kilka baz danych. Wejdźmy w należącą do naszej witryny i wśród tabel, które nam się wyświetlą wyszukajmy jednej z końcówką users. W moim przypadku będzie to wp_users (widoczne poniżej jako ostatnie):

Tabele

Po wejściu w naszą tabelę pojawiają się wszyscy użytkownicy, akurat u mnie jest tylko jeden.

Tabela wp_users

Oczywiście admin, najbezpieczniej na świecie. Ale to nieistotne, nas interesuje kolumna user_pass, w której widzimy jakiś bardzo dziwny ciąg znaków.

Po kliknięciu w "edit" wpisujemy nasze nowe hasło, ale właśnie - WordPress koduje hasła użytkowników w formacie MD5 (dlatego nasze hasło wygląda dość skomplikowanie). Wejdźmy na jedną ze stron pozwalających na zamianę zwykłego tekstu na kod MD5, wpiszmy nasze wymarzone hasło i kliknijmy "Generate". W tym przypadku naszym oczom ukaże się coś w tym rodzaju:

Wygenerowane hasło

Skopiujmy naszego hasha i wróćmy do panelu zarządzania bazą danych. Wklejmy go w te oto miejsce:

Wartość kolumny user_pass dla naszego użytkownika w bazie danych

Po wszystkim kliknijmy "Go" w prawym dolnym rogu.

I to w sumie tyle. W tej chwili możemy wrócić już do ekranu logowania, wpisać nowe hasło i po tym oczywiście dostać się do panelu naszej witryny.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to opisane wyżej sposoby okażą się przydatne i już nigdy więcej dostanie się do panelu WordPressa nie będzie stanowiło dla Ciebie przeszkody. Powodzenia!

Mogą Cię zainteresować:

Chętnie zaproponuję Ci coś jeszcze

Czy chcesz dodać coś od siebie?