Jak stworzyć motyw WordPress #003 – Wszystko co trzeba wiedzieć o plikach motywu

Główną siłą WordPressa, przez którą developerzy po niego sięgają, są gotowe funkcje oraz intuicyjne, odgórne założenia. Sprawą, która wiąże się z tym faktem jest również to, że każdy szablon, który ma współgrać z WordPressem musi posiadać określoną grupę odpowiednio nazwanych plików PHP i CSS.

Dziś dowiemy się jak te pliki się nazywają, jak możemy je łączyć oraz w jaki sposób sam WordPress je wczytuje.

Pliki motywu

Tak naprawdę aby motyw mógł pełnoprawnie działać, potrzebne są 2 pliki:

 • style.css - najważniejszy i w praktyce jedyny plik, bez którego motyw się nie załaduje. Zawiera style witryny oraz specjalny komentarz na początku z informacją o nazwie motywu, autorze, wersji i nie tylko (te informacje widzimy podczas wybierania motywu w panelu WordPressa.
 • index.php - podstawowy plik HTML odpowiedzialny za wyświetlanie strony głównej bloga, będący szablonem dla wszystkich innych stron na blogu oraz ładujący pozostałe elementy.

Poza tym w większości motywów możemy natknąć się na takie pliki jak:

 • header.php - plik odpowiedzialny za wszystko co znajduje się między znacznikami <head>; i </head>; oraz na górze każdej podstrony w witrynie (np. nawigacja), innymi słowy nagłówek strony.
 • sidebar.php - kod wyświetlający boczną sekcję strony, na której zwykle znajdują się takie rzeczy jak widgety, reklamy i oferty specjalne.
 • comments.php - jak sama nazwa wskazuje jest to sekcja komentarzy na blogu lub stronie internetowej.
 • footer.php - plik odpowiedzialny za wyświetlenie stopki strony internetowej.

To wszystko składa się na podstawowy, w pełni działający motyw. Oczywiście poza tym występuje znacznie więcej plików, a mianowicie:

 • single.php - plik pojedynczego wpisu, takiego jak ten, który właśnie czytasz. Często też można się spotkać z plikami, takimi jak np. single-example.php. Jest to to samo co sigle.php, tylko, że dla postów z nazwą example, to tak odnośnie hierarchii, o której będzie w trzecim podtytule tego wpisu.
 • functions.php - jedyny plik zawierający wyłącznie kod PHP, a dokładnie funkcje motywu zdefiniowane przez użytkownika.
 • page.php - plik odpowiedzialny za wyświetlanie indywidualnej strony.
 • search.php - strona wyników wyszukiwania.
 • archive.php - archiwum wpisów.
 • attachment.php - witryna służąca do wyświetlania złączników oraz zdjęć (chociaż bezpośrednio do tych ostatnich przeznaczony jest plik image.php).
 • home.php - strona domowa.
 • category.php - strona określonej kategorii.
 • tag.php - strona jednego z wcześniej utworzonych tagów.
 • author.php - witryna określonego autora.
 • rtl.php - dość ciekawa strona, która pojawia się gdy strona jest w języku czytanym od prawej do lewej (można ją dodać za pomocą wtyczki RTLer).
 • 404.php - i ostatnia, strona błędu, którą widzimy, gdy dana witryna nie istnieje.

Wyszło tego więcej niż początkowo przypuszczałem, ale cóż, chciałem wyczerpać temat, aby pokazać Wam praktycznie wszystkie możliwe pliki, które interpretuje WordPress :)

No dobrze. Możemy mieć tyle plików i teraz jak z nich stworzyć działającą witrynę? Z pomocą przychodzi nam pewna funkcja WordPressa.

Funkcja get_*, czyli jak połączyć kilka plików w jedną witrynę

Trochę dziwna sprawa, że z jednej strony mamy index.php, w którym znajduje się cała strona główna, a z drugiej takie pliki jak np. footer.php, zajmujący się wyświetlaniem stopki, nieprawdaż? Jest tak ponieważ index.php zwykle w dużej części składa się z innych plików, takich jak wspomniany footer.php, header.php, czy też sidebar.php.

W takim razie jak je połączyć? Bardzo prosto, za pomocą funkcji wymienionej w podtytule, na przykład:

<?php get_header(); ?>
<?php get_footer(); ?>
<?php get_search_form(); ?>

Chcąc stworzyć bardzo prosty motyw składający się z nagłówka, postów, sidebara oraz stopki, możemy użyć takiego, przykładowego kodu:

<?php get_header(); ?>

<main>
 // WP Loop (pętla WordPressa, służąca do pokazywania najnowszych postów).
</main>
<aside>
 <?php get_sidebar(); ?>
</aside>

<?php get_footer(); ?>

Wiemy już jakie pliki składają się na motyw oraz jak je łączyć, w tym momencie możemy poznać hierarchię WordPressa, aby wiedzieć, które z nich rzeczywiście potrzebujemy.

Hierarchia plików w WordPressie.

Gdy wchodzimy na jakąkolwiek stronę, WordPress zaczyna sprawdzać pliki w określonej kolejności. Nie ma co tu dużo pisać więc może od razu wytłumaczę to na przykładzie.

Aby wyświetlić wszystkie wpisy o kategorii motyw, WordPress musi przebyć taką drogę:

 1. Na początku szukany jest plik o nazwie category-motyw.php.
 2. Gdy WordPress go nie znajdzie, szuka category.php.
 3. Analogicznie gdy tego nie będzie, CMS postara się znaleźć archive.php.
 4. Gdy całość zawiedzie, WordPress pobierze kod z index.php.

Swoją drogą twórcy bardzo dobrze przedstawiają cały proces na tej grafice:

To chyba już wszystko co musimy wiedzieć o plikach w WordPressie, może dodam jeszcze, że szczególnie ważne jest zrozumienie drugiego i trzeciego akapitu, bo to właśnie w nich zawarte są kluczowe informacje o działaniu tegoż CMSa.

Mogą Cię zainteresować:

Chętnie zaproponuję Ci coś jeszcze

Czy chcesz dodać coś od siebie?