10 świetnych fontów, których nie znajdziesz w Google Fonts oraz ich instalacja na stronie

Całkiem możliwe, że znasz usługę Google'a, o dość intuicyjnej nazwie: Google Fonts. Można tam znaleźć przeróżne kroje tekstu, które spełnią się świetnie, jako tekst na stronie internetowej.

Właśnie - tekst. Jedyny problem, jaki można zauważyć w tym serwisie, to to, że wszystkie fonty wyglądają bardzo podobnie. Nie znajdziemy tam ozdobnych krojów, takich jak chociażby ta ze zdjęcia na początku.

Na szczęście w takiej sytuacji nigdy nie jesteśmy bez wyjścia. Z pomocą przychodzi nam mnóstwo fontów, znajdujących się w internecie oraz dedykowana właściwość CSS odpowiedzialna za ich dodawanie do witryny internetowej! Właśnie o tym pomówimy w tym artykule.

Jak instalować fonty z pliku lub linku?

Cała operacja dzieje się w CSS. Pierwszym krokiem jest dodanie naszego fontu, za pomocą takiego przykładowego kodu:

@font-face {
  font-family: 'Nowy font';
  src: url(fonts/new.ttf) format('truetype');
}

W pierwszej lini nadajemy mu nazwę Nowy font, po której będziemy go wywoływać, po czym ustawiamy jego ścieżkę i typ pliku. Url tego konkretnego kroju to fonts/new.ttf (oczywiście w tym miejscu może znaleźć się link).

Jeszcze będąc w temacie formatu plików, to niestety istnieją przeglądarki które nie obsługują typu truetype i jeśli chcemy, aby nasz font działał idealnie, to możemy całość zaimportować wg. kodu np. ze strony CSS Tricks (na Everything Fonts z kolei można znaleźć świetne narzędzie, które pozwala na zmianę typu czcionki).

Z kolei już samo użycie prezentuje się w ten oto sposób:

p {
  font-family: 'Nowy font';
}

Wykorzystujemy tu zwykłą właściwość CSSa odpowiedzialną za ustawienie konkretnego fontu (w tym przypadku jego nazwa to Nowy font) dla naszego elementu.

I to wszystko! Przejdę może już do drugiej części artykułu, w której pokażę Ci trochę świetnych czcionek!

10 ciekawych fontów

Oto lista 10 darmowych fontów, które, mam nadzieję okażą się przydatne dla Ciebie przy okazji tworzenia stron internetowych oraz grafik!

Podzieliłem je na dwie kategorie. Pierwsze 5 z nich zawiera polskie ogonki, w przeciwieństwie do kolejnych. Jest to spowodowane tym, że niestety mało tego typu czcionek w ogóle je posiada, a nie zawsze piszemy tekst który zawiera polskie znaki :)

Fonty z polskimi ogonkami:

Numer 1: Peace Sans

Link do fontu: Peace Sans

Numer 2: Moderne Sans

Link do fontu: Moderne Sans

Numer 3: Sophia

Link do fontu: Sophia

Numer 4: Tipper

Link do fontu: Tipper

Numer 5: Nickainley

Link do fontu: Nickainley

Czcionki bez polskich ogonków:

Numer 1: Blow Brush

Link do fontu: Blow Brush

Numer 2: Diotima

Link do fontu: Diotima

Numer 3: Moon

Link do fontu: Moon

Numer 4: Cornerstone

Link do fontu: Cornerstone

Numer 5: Dekar

Link do fontu: Dekar

Podsumowanie

Jak widać, tworząc strony internetowe nie musimy się ograniczać do impotowania przeznaczonych do tego czcionek z Google Fonts. W bardzo prosty sposób możemy dodać je samodzielnie!

Mogą Cię zainteresować:

Chętnie zaproponuję Ci coś jeszcze

Czy chcesz dodać coś od siebie?